Ετήσιο Πανελλαδικό Συνέδριο της Ένωσης Εκπ/κών Εικαστικών Μαθημάτων (ΑΣΚΤ, 4-8.9.2012)

ENΩΣH ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ MAΘHMATΩN

ETHΣIO ΠANEΛΛAΔIKO ΣΥΝΕΔΡΙΟ

4 – 8/9/2012, ANΩTAΤΗ ΣXOΛH KAΛΩN ΤΕΧΝΩΝ (Πειραιώς 256)

Θεματικές ενότητες συνεδρίου

•   Οι εξελίξεις στη Γενική Παιδεία και την Καλλιτεχνική Εκπαίδευση

•   Το σύγχρονο κόσμημα

•   Νέες τεχνολογίες στην καλλιτεχνική εκπαίδευση

•   Ομάδες συζήτησης και επεξεργασίας θεμάτων καλλιτεχνικής παιδείας

•   Λειτουργία εργαστηρίων εικαστικών,  παιδαγωγικών, πολυμέσων

Διαβάστε το αναλυτικό πρόγραμμα του συνεδρίου:

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

ΤΡΙΤΗ  4 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

09:00    Προσέλευση συμμετεχόντων – Εγγραφές

11:00    Άνοιγμα εργασιών – Χαιρετισμοί

             Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΙ Η ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ

             ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗ ΝΕΑ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ

–   Εκπρόσωπος Πρυτανείας ΑΣΚΤ

–   ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΦΑΤΟΥΡΟΥ: Μέλος Δ.Σ. ΟΛΜΕ

–   ΓΙΑΝΝΗΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΡΑΣ: Μέλος Δ.Σ. ΔΟΕ

–   ΕΥΑ ΜΕΛΑ:  Πρόεδρος ΕΕΤΕ

–   ΖΩΗ ΧΑΤΖΗ: Πρόεδρος ΕΝ.ΕΚ.Ε.Μ.

 

13:00   Μ ε σ η μ ε ρ ι α ν ή  δ ι α κ ο π ή

 Παρουσίαση εργαστηρίων               

15:00    ΤΟ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΚΟΣΜΗΜΑ

• ΕΥΣΤΡΑΤΙΑ ΡΟΥΣΣΟΥ: Γλύπτρια, εκπαιδευτικός

  «Ιστορική διαδρομή του κοσμήματος»

• ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΣΑΓΙΑΝΝΟΣ: Σχεδιαστής αντικειμένων και κοσμημάτων

«Κόσμημα, υλικά και τεχνολογία στον ιστό της κοινωνίας  ως  έργο τέχνης»

  • ΑΛΙΚΗ ΣΤΡΟΥΜΠΟΥΛΗ: Γλύπτρια, σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος

  • ΠΟΛΥ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΥ: Σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος

• ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΚΑΝΔΑΡΑΚΗ: Σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος, εκπ/κός

• ΡΑΛΛΟΥ ΚΑΤΣΑΡΗ: Σχεδιάστρια σύγχρονου κοσμήματος, εκπ/κός

 «Το σύγχρονο κόσμημα: έμπνευση, παιχνίδι, πειραματισμός, υλικά,     ανακάλυψη, μεταμόρφωση, ταξίδι»

16:30   ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ

• ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΝΤΕΠΙΑΝ:  Εικαστικός, εκπαιδευτικός

«Τεχνικές Κινούμενης Εικόνας. Η Κινούμενη Εικόνα στο Δημοτικό Σχολείο»

• ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΛΑΜΑΡΑΣ: Γλύπτης, εκπαιδευτικός

«Μέθοδοι δημιουργίας animation για τα σχολεία»

• ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός

«Επεξεργασία ψηφιακής εικόνας»

18:00   ΨΗΦΙΔΩΤΟ

• ΚΑΛΛΙΑ ΠΑΠΑΘΕΟΔΩΡΟΥ: Γλύπτρια, εκπαιδευτικός

  «Ψηφιδωτή κρήνη»

18:20   ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ

• ΙΩΑΝΝΑ ΚΙΛΙΜΗ: ζωγράφος, εκπαιδευτικός Art Therapist, MA.AT.                

            ««Self-box»-η πρόκληση της μετα-μορφής» (Γνωριμία με τη θεραπεία μέσω των εικαστικών- Art Therapy)

• ΝΙΚΗ ΡΟΥΜΠΑΝΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός

            «Χτίζοντας ως παιδαγωγοί, την τάξη: ανθρώπινες σχέσεις και εκπαιδευτικά αποτελέσματα» 

19:30    Ε γ γ ρ α φ ή  σ τ α  ε ρ γ α σ τ ή ρ ι α

ΤΕΤΑΡΤΗ 5 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

09:00 – 13:00   Εργαστήρια

15:00 – 18:00   Ομάδες συζήτησης και επεξεργασίας θεμάτων καλλιτεχνικής παιδείας

20:00             ΜΟΥΣΙΚΗ  ΒΡΑΔΙΑ ΣΤΗΝ  ΕΠΑΣΚΤ   (Πανός 19Α  – Πλάκα)

 

              ΠΕΜΠΤΗ  6 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

09:00 – 13:00    Εργαστήρια

16:00 – 20:00    Ετήσια Εκλογοαπολογιστική Γενική Συνέλευση Ένωσης

               ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ  7 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

Από 09:00-18:00 παράλληλα με το πρόγραμμα του συνεδρίου διενεργούνται Εκλογές για ανάδειξη νέου Δ.Σ. της Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων

09:00 Προσέλευση εγγραφές

10:00   ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΟΚΚΙΝΑΚΗ: Ζωγράφος, εκπαιδευτικός

«Τα μυστικά του 12ου. Γυρίζοντας μια ταινία στο Γυμνάσιο»

10:20   ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΜΟΒΣΕΣΙΑΝ – ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΕΛΟΓΙΑΝΝΗΣ: Ζωγράφοι, εκπαιδευτικοί

«Ο χορός της ζωής και της τέχνης»

10:40  ΑΝΝΗ ΝΙΚΟΛΑΪΔΟΥ-ΚΟΣΜΕΤΑΤΟΥ: Χαράκτρια, εκπαιδευτικός

«Δραματοποιήσεις στο μάθημα της ιστορίας τέχνης και συμπεράσματα

μιας ερευνητικής εργασίας στο ΓΕΛ Βουλιαγμένης»

11:00  ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΜΙΣΘΟΥ: Πληροφορικός MSC Δ/ντρια  13ου ΓΕΛ Αθηνών

           «Εμπειρίες από την εφαρμογή των ερευνητικών εργασιών στο Γενικό Λύκειο»

11:20  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΜΠΕΡΕΔΗΜΑΣ: Ζωγράφος, Σχ. Σύμβουλος πεδίου «Πολιτισμός»

κλάδου ΠΕ08, Β. & Ν. Αιγαίου και Κρήτης

           «Σχέδιο ερευνητικής εργασίας-δυναμική ομάδας»

11:40  ΜΑΝΩΛΗΣ ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ: Εικαστικός, εκπαιδευτικός 3ου ΕΠΑΛ Σιβιτανιδείου Σχολής. «Φωτογραφίζοντας τις καθημερινές διαδρομές Ερευνητικές εργασίες & ΕΠΑΛ»

12:00 – 13:00  Συζήτηση

Μ ε σ η μ ε ρ ι α ν ή  δ ι α κ ο π ή

15:00  ΤΙΤΙΚΑ ΣΑΛΛΑ: Ζωγράφος, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια της Διδακτικής της Τέχνης, ΑΣΚΤ

«α) Η διαδικασία αναγνώρισης τίτλων του Εξωτερικού. β) Οι στόχοι της καλλιτεχνικής παιδείας  στην ΑΣΚΤ»

15:20   ΛΟΥΪΖΑ ΚΑΚΙΣΗ: Καθηγήτρια Αισθητικής Αγωγής Πανεπιστημίου Αθηνών
«Οι Εικαστικές Τέχνες στο Π.Τ.Δ.Ε. Πανεπιστημίου Αθηνών»

15:30   ΑΝΤΩΝΗΣ ΒΑΟΣ: Αναπληρωτής Καθηγητής (Τμήμα Επιστημών της Εκπ/σης και της Αγωγής στην Προσχολική Ηλικία, Πανεπιστήμιο Πατρών)

«Μαθήματα τέχνης στα Παιδαγωγικά Τμήματα. Ένας προβληματισμός για την κατάρτιση των μελλοντικών εκπαιδευτικών»

15:40   ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΕΣΑΣ: Γλύπτης, καθηγητής Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας

«Η εφαρμογή των παιδαγωγικών μαθημάτων στο Τμήμα Εικαστικών και Εφαρμοσμένων Τεχνών Φλώρινας»

15:50   ΟΛΓΑ ΖΙΡΩ: Γλύπτρια, Σχολική Σύμβουλος ΠΕ08

            «Καινοτόμες δράσεις στην εκπαιδευτική πρακτική»

16:10  -17:00     Συζήτηση

Παρουσίαση από ομάδες εργασίας θεμάτων καλλιτεχνικής παιδείας

17:00  Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση

17:20   Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση (Γυμνάσιο-Λύκειο)

17:40  Δευτεροβάθμια Τεχνική Επαγγελματική Εκπαίδευση (ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ)

16:40   18:00   Ειδικά Σχολεία

18:20   Καλλιτεχνικά Σχολεία

18:40  Μουσικά Σχολεία

19:00 – 20:00  Συζήτηση

                 ΣΑΒΒΑΤΟ  8 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ

10:00 – 14:30   Εργαστήρια

Ετικέτες , , , , , .Προσθέστε στους σελιδοδείκτες το μόνιμο σύνδεσμο.

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *